Co oznaczają symbole palet EPAL i IPPC?

Palety usprawniają proces logistyczny, ponieważ ułatwiają załadunek i rozładunek ładunku. Pozwalają również w uszeregowaniu towaru w magazynie i na samochodzie.  Muszą być odpowiednio dobrane, by przesyłka nie uległa zniszczeniu. Kupując palety musimy zwracać uwagę na oznaczenia EPAL oraz IPPC.

Czym są palety?

Palety przeznaczone są do składowania i przewożenia towaru, w bezpieczny sposób. Wykonywane są przeważnie z drewna. Wyprodukowane artykuły są układane na konstrukcjach, a następnie wózkiem widłowym ładowane na samochód i dostarczane do odbiorcy.  To zdecydowanie ułatwia pracę magazynierom i kierowcom. Firma transportowa przyjmie towar jedynie na palecie, dlatego producenci i dystrybutorzy muszą się dostosować do wymogów. Drewniana konstrukcja jest dobierana do towaru, w celu zminimalizowania ryzyka jego uszkodzenia.  Bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie palet na samochodzie, by podczas hamowania czy przyspieszania, nie doszło do przeciążenia pojazdu.  Nieregularne paczki należy dodatkowo zapiąć pasami.

Co oznaczają symbole palet EPAL i IPPC?

Europalety produkowane są z odpornego drewna, najczęściej gatunków iglastych. Oferowane przez Europol Sp. J. mają certyfikaty, potwierdzające wykonanie w odpowiednich standardach technicznych i przy zachowaniu obowiązkowych standardów produkcji. O jakości palet drewnianych decydują umieszczone na paletach oznaczenia. Euro – EPAL, oznacza, że palety są odpowiednio standaryzowane. Każda konstrukcja waży około 25 kg i ma wymiary 1200 × 800 × 144 mm. Przeznaczona jest do udźwigu ładunku ważącego nawet do 1,5 tony. Ma również bardzo długą żywotność. Stosowanie znaku EPAL oznacza, że wytwórca dostosował produkt do obowiązujących norm. Jeśli firma wysyła transport poza UE, wybiera palety – IPPC. Jeśli nie dostosuje się do wymogów, ładunek nie zostanie przyjęty w danym kraju. Konstrukcje nadają się do recyklingu i mogą zostać ponownie wykorzystane.