Jak rozpoznać europaletę?

Paleta to wyrób, który znajduje zastosowanie w wielu miejscach, ale przede wszystkim na magazynach i w transporcie. Jedną z jej odmian jest tzw. europaleta. Warto wiedzieć czym jest i jak ją można rozpoznać.

Czym jest europaleta?

Paleta jest niczym innym jak kilkoma deskami zbitymi w całość. W ten sposób powstaje struktura, która znacząco ułatwia magazynowanie oraz transport produktów, które są na niej układane. Najpopularniejszym jej rodzajem jest typ EURO, czyli uznany w Europie standard, pozwalający na ujednolicenie przewozu. W jaki sposób? Standaryzacja tego wyrobu pozwala na prostą komunikację na wielu płaszczyznach. Już nie trzeba się zastanawiać czy towaru przywiezionego na palecie z Czech jest tyle samo co z Francji. Firma Europol oferuje odpowiednie europalety spełniające wszystkie normy wspólnoty europejskiej. Z rzeczy mniej oczywistych i niewidocznych elementów tego rodzaju palety wykonywane są wysokiej jakości drewna, które jest właściwie impregnowane przed wpływem grzybów i owadów. Wykorzystywane są także do produkcji mebli ogrodowych i przerabiane są na rozmaite wyroby do domu. W jaki sposób można rozpoznać je wizualnie?

Konstrukcja europalety

Europaletę trudno jest pomylić z jakąkolwiek inną, jeśli znamy jej kilka charakterystycznych cech, jeśli chodzi o budowę i wygląd. Jej wymiary są standaryzowane i wynoszą 800x1200x150 mm. Jest to kilka bloków łączonych deskami. Zazwyczaj od dołu są to trzy deski, od góry są ich cztery. Taki układ zapewnia nośność do nawet 1500 kg. Rozstawienie bloków jest kluczowe dla ich dalszego transportu z wykorzystaniem m.in. wózków widłowych, ponieważ dzięki niemu idealnie wpasowują się na zęby pojazdu. Nowe europalety mają jasny kolor, co wynika z faktu, że do ich produkcji stosowane jest w większości drewno drzew iglastych. Jest ono lekkie, wytrzymałe i tanie. Odpowiednie rozróżnienie pozwoli między innymi na dobranie odpowiednich wyrobów, które spełniają najwyższe standardy, oraz na uniknięcie zakupu kiepskich jakościowo palet.