Kiedy warto zainwestować w palety niestandardowe?

Paletyzacja stosowana na szeroką skalę w magazynowaniu i transporcie opiera się głównie o stosowanie elementów znormalizowanych, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz ładunkowej w przypadku pojazdów ciężarowych i dostawczych, a także wagonów kolejowych. W wielu zastosowaniach ważne będzie utrzymanie szybkości i łatwości obsługi możliwej za sprawą wózków widłowych usprawniających przemieszczanie ładunków oraz ich załadunek i rozładunek, a jednocześnie uzyskanie dodatkowych możliwości przez postawienie na palety niestandardowe. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Co trzeba wiedzieć o rodzajach palet drewnianych?

Klasyczne palety drewniane to najczęściej jeden z 4 wariantów standardu EPAL/UIC, a więc EUR 1/EPAL 1, EUR 2/EPAL 2, EUR 3/EPAL 3 albo EUR 6/EPAL 6. Alternatywą dla nich są różne odmiany przemysłowych palet drewnianych o rozmaitych wymiarach powierzchni ładunkowej oraz w różnych systemach, jeżeli chodzi o liczbę oraz rozmieszczenie wejść. Mogą one mieć konstrukcję odpowiadającą europaletom, tj. bazować na 9 klockach i połączonych z nimi płozach będących rodzajem ramy albo np. elementach metalowych, jak w paletach EPAL 7 tzw. Düsseldorf. Choć palety niestandardowe nie wchodzą do poolu paletowego, ich wybór często okaże się bardzo pożądany.

Dlaczego stawiać na palety przemysłowe?

Palety przemysłowe mogą być ściśle dopasowane do rodzaju oraz rozmiaru konkretnego ładunku, zarówno pod względem swojej nośności, jak i wymiarów. Wykonane według wymogów zamawiającego będą doskonale chroniły umieszczone na nich przedmioty, pozwalając na używanie klasycznych wózków widłowych, a jednocześnie ułatwią optymalne wykorzystanie powierzchni ładunkowej i magazynowej. Co ważne, ich cena okazuje się przystępna. Z palet przemysłowych korzysta m.in. wielu producentów maszyn i urządzeń, a także komponentów dla innych przedsiębiorstw od silników po większe części zamienne.