Na jakie palety postawić – drewniane czy plastikowe?

Drewno jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji palet. Nieskomplikowana obróbka surowca drzewnego przekłada się na konkurencyjną cenę palet drewnianych, które w razie uszkodzenia można w łatwy i szybki sposób naprawić. Fakt ten stanowi o niekwestionowanej przewadze palet drewnianych nad plastikowymi. Co więcej, drewno jako naturalny surowiec jest w pełni biodegradowalne i nadaje się do recyklingu. Drewno jest stosunkowo ciężkie i może przenosić naprawdę spore ciężary.

Atutem palet plastikowym jest brak konieczności przygotowania do transportu międzynarodowego w ramach obowiązujących wymogów fitosanitarnych – palety drewniane IPPC muszą być fumigowane. Plastikowe elementy nadają się do recyklingu i charakteryzują się trwałością i wysoką żywotnością. Są higieniczne i łatwe w czyszczeniu oraz ważą mniej od drewnianych. Niemniej ze względu na niższą cenę wciąż najczęściej wykorzystywanym rodzajem palet są palety drewniane.

Palety drewniane vs plastikowe

Drewniane palety mogą być projektowane na wymiar, co daje większe możliwości w zakresie planowania transportu. Konstrukcja palet drewnianych nie jest skomplikowana, a czas produkcji krótki. Są to mocne palety, dostosowane do przenoszenia sporych obciążeń. W razie uszkodzenia pojedyncze elementy palety można w łatwy i szybki sposób wymienić na nowe. Zaletą palet drewnianych jest łatwa dostępność surowca.

Charakterystyczna dla palet plastikowych jest standaryzacja rozmiarów, materiału i wagi oraz długa żywotność – szacuje się, że mogą posłużyć nawet przez 10 lat. Ten rodzaj palet sprawdzi się głównie w branżach, gdzie bardzo ważna jest higiena, na przykład przy przewozie leków. Niemniej palety drewniane również można dostosować do surowych wymogów sanitarnych.