Dzięki szybkiemu rozwojowi branży usług transportowych rośnie zainteresowanie wygodnym i bezpiecznym pakowaniem przewożonych ładunków. Najpopularniejszym sposobem jest korzystanie z palet, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Europalety powinny mieć jednak określone wymiary, aby spełniać wymogi oraz założenia efektywnego i bezpiecznego transportu towarów.
Europalety – co warto o nich wiedzieć?
Palety wykorzystywane są do przewozu, ale również i składowania rozmaitych produktów. Trzymane są w różnych warunkach, muszą być więc odporne i wytrzymałe. To jedno z najbardziej popularnych opakowań wykorzystywanych w przemyśle i wielu branżach. Europalety od zwykłych palet różni standaryzacja, a także znaki certyfikacji, które czynią produkt bezpiecznym do stosowania w różnych warunkach i sytuacjach. Najczęściej produkowane są z odpornego na uszkodzenia i działanie substancji biologicznych drewna, które pozyskuje się z gatunków iglastych. Ich użytkowanie ułatwia też zaplanowanie transportu, gdyż pomagają obliczyć wielkość ładunku.
Poza gatunkiem drewna istotne jest również użycie wystarczającej ilości gwoździ, które gwarantują o wiele większą wytrzymałość produktu. Podczas produkcji drewno jest odpowiednio suszone, poddawane obróbce i tworzy się z nich jednolite deski, które są ze sobą łączone w trwałą konstrukcję.
Jakie wymiary mają europalety?
Charakterystyczna budowa europalet: ostre krawędzie, skosy na rogach oraz oznakowanie to cechy wyróżniające tego rodzaju palety. Z kolei standardy dotyczące wymiarów europalet określone są w kartach UIC, gdzie zawarte są szczegółowe informacje o sposobach produkcji, a także naprawy europalet. Możliwość ich regeneracji sprzyja ograniczaniu kosztów związanych z użytkowaniem palet.
Standardowa paleta, produkowana z sosnowego drewna, ma wymiary 800 × 1200 mm i waży 25 kg. Deski mają grubość do 22 mm, a ich ładowność to nawet 1500 kg. Jeśli paleta będzie służyła głównie do magazynowania produktów, a nie ich przewożenia, można na niej umieścić ładunek do 4000 kg.